Kategorier
Uncategorized

Välkomna till höstterminen 2020

Äntligen är det dags för första dagen i skolan!😀 Ni ska börja i årskurs 1 och vi lärare är redan full i gång med att planera inför det kommande läsåret.

Ni kommer att starta detta läsår i nya klassrum och med nya lärare. Vi som kommer att arbeta i årskurs 1 heter Stephanie Remmo (1a) och Jessica Sundberg (1b). Tänkte presentera mig lite snabbt. Jag heter Stephanie och har i ca 5 år arbetat som fritidspedagog på Tingvallaskolan, och har nu fått möjligheten att ta över års 1 och jag ser verkligen framemot det! 😀

Fritidspersonal i 1a heter Meliha Santic och Gustav Ljungkvist i 1b.

Skolan börjar nu på måndag den 17/8. Vi träffas på skolan klockan 10.00 där vi kommer att stå med varsin skylt med respektive klassnamn. På grund av den rådande situationen med Covid-19 får ni föräldrar tyvärr inte närvara under denna dag. Vi kommer att spendera dagen med att kika på våra nya klassrum, leka och ha roligt. Eleverna slutar klockan 13.00 och därefter tar fritids vid. Tisdagen börjar eleverna 8.10 vilket kommer vara vår vanliga startid och slutar 13.00

Tider v. 34

Måndag 10.00-13.00

Tisdag 08.10-13.00

Onsdag-fredag 08.10-13.30

Viktig information!

Vår rektor Jessica lägger ut månadsblad på rektorsbloggen. Dessa är det viktigt att ni läser varje månad. Just nu står det mycket information kring bygget av den nya skolan. Det kommer framöver att vara svårt att ta sig fram till skolan med bil för lämning och hämtning av elever. Vi önskar att alla som har möjlighet att gå med sina barn till skolan gör det, detta för att minska trafiken. För mer information om bygget samt omdirigering av bilar läs månadsbladet.

Information om klassen

1a har ett instagramkonto (1a_Tingvallaskolan) där ni som vårdnadshavare har tillgång att se vad eleverna gör under dagarna tex: aktiviter, utflykter, teman etc. Följ gärna oss idag! 😀

Kommer även sammanfatta veckan samt informera viktig information med ett veckobrev på bloggen som ni kan gå in och läsa. Ha det som en vana att gå in.  

Vi ser fram emot att träffa er på måndag!

Hälsningar

Stephanie, Meli, Gustav och Jessica

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.